İŞLEM REHBERİ


 

26 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan "Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcılar ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik"'in 7. maddesine istinaden hazırlanan İşlem Rehberi'ni aşağıda bulabilirsiniz:


Sözleşmenin kurulabilmesi işin mal ve hizmetin seçilmesi, teslimat ve ödeme bilgilerinin girilmesi ile siparişin onaylanması gibi gerekli aşamaları gösterir şekilde teknik adımlar şöyledir: 

 1. http://www.mavi.com sayfasını internet tarayıcınızda açınız
 2. Satın almak istediğiniz ürünlerin bulunduğu kategoriyi tıklayınız
 3. İlgili kategorinin içinde sol tarafta filtreler ve/veya üst tarafta bulunan sıralama filtreleri veya arama kutucuğunu kullanarak istediğiniz ürün(ler)i bulunuz
 4. Ürün(ler)in üzerine tıklayarak ürün detay sayfasına girip ürün hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz
 5. Ürün detay sayfasında istediğiniz renk,beden ve adeti seçip ve "Sepete Ekle" butonuna basarak sepetinize ekleyebilirsiniz
 6. Ekrana gelen üstten açılan sepette eklediğiniz ürün(ler)in detayını görebilir, sepeti görüntüle butonuna tıklayarak sepete gidebilir(sepet detayları bir sonraki maddede açıklanacaktır) veya satın al butonuna tıklayarak satın alma sürecine girebilirsiniz.
 7. Yukarıdaki sepet işaretine tıklayarak sepete ulaşabilirsiniz(üzerindeki rakam sepette bulunan ürün adedini göstermektedir.) ve sepet sayfasında da sepetinizdeki ürünlerin miktarlarını değiştirebilir, dilerseniz tamamen silebilirsiniz. Hediye çeki kodunu ve kartuş puanı ödeme adımında uygulayabilirsiniz.
 8. Yukarıdan açılan sepetten veya sepet sayfasından "Satın Al" butonuna bastığınızda henüz üye girişi yapmadıysanız: üye giriş sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu noktadan itibaren siparişinizi tamamlayabilmeniz için üyelik zorunludur. (Henüz üye olmadıysanız üye giriş sayfasında sağ üstte bulunan "Hemen Üye Ol"a tıklayarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz). Eğer üye girişi yapmış iseniz: ödeme sayfasına yönlendirilirsiniz.
 9. checkout sayfası 4 adımdan oluşmaktadır. Adres, Kargo, Ödeme ve Sözleşme adımlarından her birini seçtikten sonra "Devam Et" butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.
 10. Adres adımında daha önceden girilmiş son fatura adresiniz varsa seçili olarak gelecektir. Farklı bir adres girmek isterseniz kayıtlı diğer adreslerinizden birini seçebilir, seçtiğiniz adresi öylece kullanabilir ya da düzeltebilir veya yeni bir adres ekleyebilirsiniz. Fatura ve teslimat adresinizin farklı olmasını istiyorsanız "fatura ve teslimat adresim aynı" seçeneğindeki ticki kaldırmalısınız. Adres ile ilgili seçimlerinizi tamamladıktan sonra devam et butonuna basarak teslimat adımına geçebilirsiniz.
 11. Teslimat adımında kargo seçeneklerinin fiyatlarını, detaylarını görebilir ve istediğiniz bir tane kargo seçeneğini seçebilirsiniz. Hediye paketi yaptırmak isterseniz hediye paketi yaptırmak istiyorum seçeneğini seçip, açılacak text alanına hediye notunuzu yazabilirsiniz. Bu adımdaki kargo ve hediye paketi seçeneklerini seçtikten sonra devam et butonuna basarak ödeme adımına geçebilirsiniz.
 12. Ödeme adımında varsa hediye çeki kodunuzu ve harcamaya uygun kartuş puanınızı girebilirsiniz. Burada girdiğiniz bilgilere göre sipariş için ödemeniz gereken miktar güncellenecektir. Daha sonra da Havale/EFT veya Kredi Kartı seçeneklerinden birini seçip kalan miktarı ödeyebilirsiniz. Havale/EFT'yi seçtiyseniz: Sipariş bedelini transfer etmek istediğiniz bankayı seçiniz. Kredi Kartı'nı seçtiyseniz: kredi kartı bilgilerinizi giriniz.
 13. Kredi kartı ödemesinde sırası ile
  1. Kredi kartı bilgileriniz, 3D Secure (3 Boyutlu Güvenlik) seçimi ve taksit imkanı varsa taksit seçeneklerini seçebilirsiniz. 3D Secure seçerseniz checkout adımlarını tamamlayıp ödemeyi tamamla butonuna bastıktan sonra banka tarafından ayrı bir sms gönderilecek ve banka sayfasına yönlendirileceksiniz.
 14. Ödeme adımında hediye çeki kodu, kartuş puan ve ödeme adımlarını tamamladıktan sonra devam et butonuna basarak sözleşme adımına geçebilirsiniz.
 15. Sözleşme adımında Sipariş Öncesi Ön bilgilendirme, Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesini okuyup en üstte bulunan "Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesi'ni okudum, anladım ve kabul ediyorum." seçmeniz gerekmektedir. Eğer Kartuş Kartınız yoksa sözleşme onayının altındaki seçenekten Kartuş Kart talebinde de bulunabilirsiniz. Sözleşmeleri onayladıktan sonra checkout sayfasının son adımına geçebilirsiniz.
 16. Checkout sayfasındaki 4 adımı da tamamladıktan sonra siparişiniz özet halinde görüntülenecektir. Son kez sepetinizi, fatura, teslimat adresinizi, kargo, hediye paketi bilgilerinizi, ödeme bilgilerinizi ve cayma hakkı bilgilerinizi buradan kontrol edip ödemeyi tamamla butonuna bastıktan sonra satış işlemi gerçekleşmiş olacaktır.
  1. Ödemenizin gerçekleşmesinin ardından Mavi ile aranızda Mesafeli Satış Sözleşmesi kurulmuş olacaktır.
 17. Siparişinizi oluşturduktan sonra vazgeçerseniz. 5 dakika içerisinde hesabım-siparişlerim menüsü altından sipariş numaranızın altında bulunan siparişi iptal et seçeneğini seçerek iptal edebilirsiniz.
 18. Elektronik ticarete ilişkin sözleşmenin, elektronik ortamda saklanıp saklanmayacağı ile bu sözleşmeye alıcının daha sonra aynı ortamda erişiminin mümkün olup olmayacağı ve bu erişimin ne kadar süreyle sağlanacağına ilişkin bilgi:

  Elektronik ticarete ilişkin sözleşmenize hesabım-siparişlerim sayfasından istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz ve elektronik ortamda en az 3 yıl süre saklanır.


  Alıcının siparişi vermeden önce veri girişindeki hatalarını açık ve anlaşılır bir şekilde belirleyebilmesi ve düzeltebilmesi amacıyla özet sipariş formu ile geri al ve değiştir gibi teknik araçların sunulacağına ilişkin bilgi:

  Yukarıdaki Teknik Adımların; bahsinde anlatıldığı üzere Sipariş Onayı aşamasına gelinceye kadar sepet, adres, ödeme gibi adımlarda, adımlar arasında geçiş yaparak sepet, teslimat detaylarında değişiklikler yapabilir, ürünlerden istediklerinizi iptal edebilir, hatta siparişinizden tamamen vazgeçebilirsiniz. Son olarak checkout sayfasındaki "ödemeyi tamamla" butonuna basmadan önce sayfada özet olarak tüm sipariş detayınızı görebilir ve dilerseniz siparişinizi tamamlamayabilirsiniz. Daha sonra açılan ekrandan ilgili adımlara giderek Fatura Bilgileriniz, Teslimat Adresi Bilgileriniz, Sepetinizdeki ünlerin İsimleri-Miktarları-Birim Fiyatları-Toplam Fiyatları, (varsa) Kargo ücreti, (varsa) İndirim Tutarı, Sepetinizin Kargo ve KDV Dahil Toplam Tutarı, Seçtiğiniz ödeme Yöntemi bilgilerinin tamamında değişiklik yapabilirsiniz.


  Elektronik ticaret işlemleri nedeniyle elde ettiği kişisel verilere ilişkin gizlilik kuralları:

  Mavi'nin elektronik ticaret işlemleri nedeniyle elde ettiği kişisel verilere ilişkin güncel gizlilik kurallarına https://www.mavi.com/mavi-term sayfasından ulaşabilirsiniz.


  Alıcıyla arasında uyuşmazlık çıkması halinde varsa alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizmaları:

  Mavi ile alıcı arasında uyuşmazlık çıkması halinde izlenecek yollar mesafeli satış sözleşmesinin 6-İHTİLAFLARIN HALLİ VE YETKİLİ MAHKEME kısmında açıklanmıştır.